Królowa jest tylko jedna!

krolowa

Właśnie skończyłam „Królową” autorstwa Elżbiety Cherezińskiej. Ech, co to za książka, aż dech zapiera! Miała poczekać na mój wolny czas. Sama sprytnie do tematu podeszłam i zostawiłam ją w pracy. Później pomyślałam, że tak właściwie, co mi szkodzi wziąć do domu…. taaa i tak ją przeczytałam :) A co tam zarwane  nocki, najważniejsze, że wiem co było dalej…

Czytaj dalej

I już po Targach Książki w Warszawie

flanagan

Veni, vidi, vici

Tak właśnie się czuję po Targach Książki w Warszawie. Było wspaniale, mnóstwo wrażeń, wielu ciekawych pisarzy, ciekawych i zaskakujących rozmów. Od kilu dni próbuję wszystko poukładać, aby o tym napisać. Chociaż byłam jeden dzień jest tego tak wiele, że sama nie wiem od czego zacząć.

Czytaj dalej

Legion

Elżbieta Cherezińska zaskoczyła mnie, bo tym razem historia jak najbardziej współczesna, a nie średniowieczna.

„Opowieść o tych, którzy nie poddali się nikomu”

Tak właściwie ten napis na okładce oddaje cały sens książki. Historia jest nam bardzo bliska, bo dotyczy okresu II wojny światowej. Niemcy napadają Polskę, jest wielkie zamieszanie, wojsko otrzymuje sprzeczne informacje i miota się po kraju bez sensu. Już na samym początku okupacji zawiązuje się ruch oporu. Są to różne organizacje, ale jej członkowie mają tylko jeden cel  – walczyć z okupantem. Jednak jak to w polskiej historii bywa, czasem to za mało. Są opcje, są osoby rządzące i pociągające za sznurki. Już wtedy „góra” walczyła o wpływy i w pewien sposób o podział kraju. A w lesie chłopcy umierali  za Polskę. Sam Legion poświęcony jest Brygadzie Świętokrzyskiej, jak powstał, jak się zmieniał, jak przetrwał i zwyciężył.

Od Autorki na na samo zakończenie posłowia:

„Wciąż do natręctwa, powtarzam: cieszmy się naszą historią. Poznawajmy ją z ciekawości i radością. Pomniki zamieniają bohaterów w kamień, a historię czynią twardą i nieprzystępną. Opowieści mogą otwierać przeszłość i oddawać ludziom/historii życie. Bierzmy je takim, jakim było. W nas też jest Las.”

Wikingowie mnie zachwycili, Piastowie uwięzili w swoim fantastycznym świecie, a Legion spowodował, że wszystko musiałam przemyśleć od nowa. Zadałam sobie kilka pytań, jedno z nich jest najważniejsze – Czy jestem patriotką?

Gorąco polecam! Obowiązkowa lektur! Świetna lekcja historii!


legionTytuł:  Legion

Autor:  Elżbieta Cherezińska

Wydawca: ZYSK I S-KA

Rok wydania:  2013

Oprawa: twarda

ISBN:  978-83-7785-221-7

 

Źródło okładki: Super Siódemka

Cherezińska kontra Piastowie

Elżbieta Cherezińska to niezwykła kobieta.

Dlaczego?

Bo pisze powieści na podstawie faktów historycznych i bardzo dba, aby były to jak najbardziej sprawdzone i wiarygodne informacje. Później puszcza w ruch swoją fantastyczną i nieobliczalną wyobraźnię i tak my czytelnicy do rąk własnych otrzymujemy takie perełki jak:

  • „Korona śniegu i krwi”
  • „Niewidzialna korona”

Jednak to co mnie osobiście najbardziej zachwyca, to że jej bohaterowie, znani z kart historii, tacy już trochę zakurzeni, papierowi i nijacy, dzięki niej nagle stają się postaciami z krwi i kości. Żyją, popełniają błędy, odnoszą sukcesy, kochają, nienawidzą. Taki Przemysław, Władek, to nagle jakby nasi znajomi. Może i mają wpływ na życie wielu ludzi, kształt kraju, którym rządzą, ale po przeczytaniu tych książek stają się bardziej swojscy, bliscy i łatwiej ich zrozumieć.

Wydawało mi się, że nasi polscy Piastowie to temat przebrzmiały, że nasza historia jest zbyt skomplikowana. Ale pani Cherezińska udowodniła, że to nie prawda. Jest tutaj magia, czary, polityczne intrygi, morderstwa, walka, miłość, pożądanie, nienawiść i olbrzymie pragnienie władzy. Cała opowieść tętni życiem. Na samo wspomnienie adrenalina mi podskakuje i już nie mogę się doczekać kolejnej części.

Moja tylko niewielka sugestia, kiedy zaczynacie czytać, sięgnijcie sobie po „Polskę Piastów” Pawła Jasienicy, aby ogarnąć ten początkowy chaos naszych książąt, kto z kim i dlaczego. Autorka powiedziała mi, że to nie potrzebne, ale ja uważam, że warto, wówczas te wszystkie puzzle szybko układają się w całość. Łatwiej wtedy nadążyć za zmianami, cudami, postaciami przewijającymi się jak w kalejdoskopie.

Bardzo, bardzo gorąco polecam!!!


koronasnieguikriwTytuł:  Korona śniegu i krwi

Autor:  Elżbieta Cherezińska

Wydawnictwo:  ZYSK I S-KA

Rok wydania:  2012

Oprawa:  twarda i miękka

ISBN: 978-83-7785-532-4

 

 

 

 

niewidzialnakoronaTytuł:  Niewidzialna korona

Autor:  Elżbieta Cherezińska

Wydawnictwo:  ZYSK I S-KA

Rok wydania:  2014

Oprawa:  twarda i miękka

ISBN:  978-83-7785-137-1

 

 

 

 

Źródło zdjęć: Super Siódemka

Wikingowie poraz ostatni

trzy-mlode-piesni

„Trzy młode pieśni” to opowieść o dzieciach głównych bohaterów z poprzednich części. No cóż, to jest najmniej lubiana przeze mnie część. Jak zwykle napisana rewelacyjnie, tempo akcji piorunujące, niestety zakończenie nie po mojej myśli. Dlatego nie lubię i już.

Czytaj dalej

To znowu Wikingowie?

pasja-wedlug-einara

A pewnie, że tak. Trzeba iść za ciosem. Po elektryzującej drugiej części, koniecznie chciałam poznać trzecią wersję. Nie zawiodłam się, wręcz w końcu zrozumiałam najmniej przeze mnie lubianego bohatera – Einara. Krążył pomiędzy Sigrun i Halderd. Kochał i był raniony. Wybrał Chrystusa. Pierwszy Wiking, który głosił nową wiarę. Przez pierwsze dwie części, denerwował mnie. Wydawał się taki „miętki”, uległy, jakby niesiony bezwolnie przez życie. Einar miał misję, którą wykonał wspaniale, chociaż bez ofiar się nie obyło.

Czytaj dalej
Strona 1 z 212