Krawędź wieczności Ken Follett

krawedzwiecznosci

Kiedy się czeka na dobrą książkę to nie ma znaczenia, czy to jest miesiąc, czy rok, a nawet dwa lata, zawsze wydaję się, że to za długo.

W końcu doczekałam się. Ku mojej rozpaczy, pracy i zajęć było tak dużo, że na delektowanie się lekturą było niewiele czasu. Każdą wolną chwilę poświęcałam, aby dowiedzieć się co jest dalej. Jestem szczęśliwa i za razem smutna, że to już jest koniec. Tak to jest z dobrymi książkami.

Trzecia część Trylogii Stulecie „Krawędź wieczności” Kena Folletta była dla mnie zagadką. Wydawało mi się, że największe wojny mamy za sobą, więc o czym będzie pisać. Tym razem są dwa główne wątki: walka z rasizmem, komunizm. Większość akcji toczy się w Stanach Zjednoczonych, Związku Radzieckim, Niemczech, w niewielkim stopniu w Anglii. Poznajemy dalsze losy znanych nam bohaterów z dwóch poprzednich części oraz ich dzieci. Trzeci tom dla większości z nas jest bardziej bliski, ponieważ opowiada o współczesnych czasach. Warto wspomnieć, że również jest trochę Polski. Jedna z bohaterek Rosjanka Tina przyjeżdża na jakiś czas do naszego kraju. Jej oczami widzimy powstanie wolnych związków zawodowych Solidarność, strajk w stoczni, rozpoczęcie stanu wojennego i pierwsze wolne wybory. W Niemczech przeżywamy powstanie muru berlińskiego,  gnębienie przez Stasi i tęsknotę za rodziną, z  którą nie można się spotkać, bo są po drugiej stronie. Stany Zjednoczone to walka czarnych o równe traktowanie, zimna wojna…. a o reszcie przeczytajcie sami :)

trylogiastulecieCzytało mi się książkę jak zwykle rewelacyjnie. Jednak w przypadku trzeciej części mam pewien niedosyt. Nie wszystkie wątki zostały zamknięte, czasem autor coś zaczyna i nie kończy w ogóle, tylko jakby zarzucił przynętę i o niej zapomniał. I mam wielki żal do wydawcy, że nie dopilnował i pojawiły się błędy typu literówki.

Mimo wszystko, nic nie jest w stanie zmienić mojego  zdania, że Trylogia Stulecie to wyśmienity, błyskotliwy cykl książek obyczajowo-sensacyjnych z historią w tle. Ken Follett ma piękny dar i cieszę się, że dzieli się nim.

Bardzo Gorąco POLECAM!!!

 


Seria:  Trylogia Stulecie

Tytuł: Krawędź wieczności

Autor: Ken Follett

Wydawnictwo:  Albatros

Oprawa: twarda

Rok wydania:  2014

Zdjęcie: zasoby własne Instagram slowczas.pl

 

Zostaw komentarz


7 × pięć =