Fortuna i namiętność Klątwa

Klątwa

Seria:  Fortuna i namiętność

Tytuł: Klątwa

Autor:  Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Wydawnictwo:  Nasza Księgarnia

Oprawa: miękka

Rok wydania:  2015

Zdjęcie: zasoby własne

Po trylogii Cukiernia Pod Amorem długo czekałam na nową książkę Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, która by mnie wciągnęła. Nareszcie pojawiła się nowa seria Fortuna i namiętność Klątwa.

Jak się czytało?

Bardzo dobrze.

Czytaj dalej

Cukiernia Pod Amorem

cukiernia zajezierscy

Małgorzata Gutowska – Adamczyk stworzyła piękną trylogię pod tytułem „Cukiernia Pod Amorem”:

  • „Zajezierscy”
  • „Cieślakowie”
  • „Hryciowie”

Saga rodzinna, która rozpoczyna się w 1855 r a kończy w 1995 r. Przeczytałam ją jednym tchem. Dla mnie jej wielowątkowość, duża ilość postaci, przeskakiwanie ze współczesności w przeszłość i na odwrót – to atuty tych książek. To co mnie urzekło to mnogość wydarzeń, koleje losów kobiet i mężczyzn, które bardzo często przeplatały się ze sobą.

cukiernia cieslakowieKażdy tom opowiada kolejne losy rodziny, która zmienia się, tak jak jej tło historyczne. Wielkim plusem jest, że autorka zadbała o wiarygodność historyczną, język oddający dane czasy, mentalność ludzi, opisy dworków, budynków, miejscowości.

Zajezierscy to państwo na włościach. Cały ich świat kręci się wokół ich dworku. Wspaniale zostało przekazane myślenie pan-służba-chłop-mieszczanie. Cieślakowie to rodzina złodziejaszków z Powiśla. Na stałe weszli w życie Zajezierskich. W tej części najbardziej lubię postać Grażyny Toroszyn, która przybrała pseudonim Gina Weylen. Tak bardzo realistycznie została oddana jej postać, że sprawdzałam, czy to przypadkiem nie jest autentyczna osoba z tamtych czasów.

cukiernia hryciowieAutorka nie pominęła również wyjazdu za chlebem do Ameryki. Ten tom przeczytałam jednym tchem z nadzieją, ze kolejny szybko się pojawi.

W trzeciej ostatniej części poznajemy losy Hryciów. Nie są one łatwe. Skoki historyczne są już mniej odczuwalne, chociaż w drugim tomie współczesność została trochę zaniedbana. Tutaj z bohaterami przeżywamy II wojnę światową, komunizm oraz współczesne czasy.

Książka niezwykle oddaje przemiany jakie zachodziły w Polsce. Jak nasza świadomość, patriotyzm rodziły się, ginęły i ponownie odradzały z popiołów.

Przepiękna seria książek „Cukiernia Pod Amorem”. Dużo emocji. Miłość. Zazdrość. Rozsądek. Spryt. I wiele innych.

Bardzo Gorąco Polecam


 

Tytuły:

  • „Cukiernia Pod Amorem. Zajezierscy”
  • „Cukiernia Pod Amorem. Cieślakowie”
  • „Cukiernia Pod Amorem. Hryciowie”

Autor: Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Wydawnictwo:  Nasza Księgarnia

Rok wydania:  2012

Oprawa:  miękka i twarda

Źródło zdjęć:  Nasza Księgarnia