Canavan inaczej

erapieciorgaERA PIĘCIORGA to najbardziej krytykowana trylogia Trudi Canavan. Cykl składa się z:

  • Kapłanka w bieli
  • Ostatnia z dzikich
  • Głos bogów

Większość wielbicieli tej pisarki zarzuca jej, że nudno, wręcz „flaki z olejem”, bez pomysłu.

W moim przypadku jest to moja ulubiona seria. Tak, to prawda akcja jest wolna, momentami rozpływa się, gdzieś w wydarzeniach, ale…. to jest właśnie proces odnajdywania się głównej bohaterki. Dziewczynka, a później kobieta dojrzewa, zaczyna dostrzegać pewne niuanse. Wybrana „znikąd”, obdarzona wielkimi mocami, powołana do wielkich czynów. Od samego początku uczono ją i pokazywano jej jedną stronę – jedną prawdę. Dopiero w trakcie wydarzeń poznaje wersję „tych złych”. Wówczas podejmuje swoją decyzję.

Świat jest opisany bardzo dokładnie, z oddaniem wszystkich niuansów. Autorka zbudowała go szczegółowo, wymyśliła nowe zaskakujące rasy, biorąc pod uwagę wszelkie ich potrzeby istnienia. Zaskakuje przenikliwością, kiedy stara się pokazać „prawdy” każdej ze stron. Co za tym idzie wskazuje pewne postawy wynikające z lęku, nie akceptacji, tych którzy nie wyglądają jak „ja”.

Trylogie: „Czarnego Maga” oraz „Zdrajcy”, to książki akcji. Czyta się je szybko, lekko, z pasją i pewną zachłannością. Natomiast „Era Pięciorga” to powolny proces przemian, trudny, momentami nudny, ale jak ważny w życiu każdego człowieka. Główna bohaterka Auraya ze sterowanej i kontrolowanej osoby stała się myślącym i samodzielnie podejmującym decyzję człowiekiem.

Bardzo gorąco polecam!


Seria:  Era Pięciorga

Tytuł:

  • Kapłanka w bieli
  • Ostatnia z dzikich
  • Głos bogów

Wydawca:  Galeria Książki

Oprawa:  miękka

Rok wydania:  2009, 2009, 2010

Źródło zdjęcia:  Galeria Książki

 

Magia, magia i jeszcze raz magia

gildiamagownowicjuszkawielkimistrz

Uwielbiam książki Trudi Canavan. Ma takie lekkie pióro i kiedy czytam jej opowieści mam wrażenie, jakby to było na prawdę. Nie odbieram ich jako coś wymyślonego. Moją przygodę z jej literaturą rozpoczęłam  Trylogią Czarnego Maga.

Wartka akcja, ciekawe pomysły, zaskakujące zakończenie, a wydawało mi się, że wszystko przewidziałam.

Jest to historia dziewczyny z nizin społecznych, która przechodzi bardzo długą i trudną drogę. Nie planowała jej, ale mimo wszystkim przeciwnościom losu, kiedy dano jej szanse skorzystała z niej i nie zmarnowała. Wystraszona obserwowałam jej ucieczkę przed Gildią Magów. Cieszyłam się, kiedy udawało jej się wymknąć. Współczułam, kiedy uczniowie nad nią się pastwili. Dopingowałam w trakcie poszukiwań schowków, czy metod magicznych w obronie przed agresorami.  Byłam przerażona, gdy odkryła tajemnice Wielkiego Mistrza. Podziwiałam za podjęcie tak trudnych decyzji, mimo że wszystkie poszlaki wskazywały, ze robi błąd.

To była rewelacyjna przygoda!

Świetna literatura dla każdego kto lubi dobrą fantasy!

Gorąco polecam!


 

Seria:  Trylogia Czarnego Maga

Tytuł:

  • Gildia Magów
  • Nowicjuszka
  • Wielki Mistrz

Autor:  Trudi Canavan

Wydawnictwo:  Galeria Książki

Rok wydania: 2007 i nowsze

Oprawa: miękka

Źródło zdjęć:  Galeria Książki

Na całe szczęście historia się nie zakończyła i powstała jeszcze Trylogia Zdrajcy, gdzie poznajemy między innymi  dalsze losy głównej bohaterki.

Czyżby powtórka z magii?

zlodziejska-magia-trudi-canavan

Trudi Canavan kolejny raz uraczyła nas tematyką magiczną.

Prawo Milenium  to nowa magiczna trylogia.

Ucieszyłam się, ponieważ autorka ma lekkie pióro i do tego potrafi zaskoczyć. Byłam ciekawa, czy w tym przypadku będzie tak jak w Trylogii  Czarnego Maga i Trylogii Zdrajcy, które  czytało się lekko i przyjemnie. A może stworzy  tak bardzo bogaty i skomplikowany świat jak w Erze Pięciorga, którą uwielbiam.

Czytaj dalej