A dlaczego lot sowy?

lotsowy

„Lot sowy” to pierwszy tom trylogii opowieści o Darianie z cyklu Kronik Valdemaru. Autorzy bardzo dokładnie opisują stworzony przez siebie świat. Krok po kroku wprowadzają nas do krainy, którą poznajemy oczami głównego bohatera Dariana. To osierocony chłopiec, który po śmierci rodziców zostaje oddany na naukę do maga Justina. Niestety czarodziej nie cieszy się powszechnym szacunkiem, mimo dbania o mieszkańców i ich interesy. To tylko pogarsza sytuację chłopca.

Czytaj dalej

Clariel, Garth Nix

clarielw

Garth Nix swoim fanom, zrobił wspaniałą niespodziankę w postaci najnowszej książki pt. Clariel . Dla mnie tym większa to była radość, ponieważ w ogóle się tego nie spodziewałam. Po przeczytaniu kilka lat temu cyklu Stare Królestwo, w skład którego wchodziły: Sabriel, Lirael, Abhorsen, byłam przekonana, że już nic więcej z tej serii nie będzie. A tu proszę taka perełka. Z wielką przyjemnością zasiadłam do niej.

Początki były trudne. Chociaż to jest nowy wątek i teoretycznie nie ma znaczenia co było wcześniej, to z pewnymi problemami przyzwyczajałam się do tego świata.

Czytaj dalej

Atlas chmur

atlas chmur

Atlas chmur to książka, która została na naszym rynku zauważona dzięki ekranizacji. Pierwsze wydanie przeszło bez większego echa. Ja trafiłam na nią właśnie dzięki filmowi. Zanim obejrzałam, najpierw przeczytałam. Warto było.

Pierwsze opowiadanie jest bardzo trudne do przejścia. Bardzo wiernie oddana epoka, język, myślenie ówczesnej arystokracji. Dla współczesnego człowieka droga przez mękę. Jednak kolejne opowieści są już bliższe naszego współczesnego języka i wydarzeń, a co za tym idzie łatwiejsze w odbiorze.

Czytaj dalej

Malowany człowiek

malowanyczlowiek2

„Malowany człowiek” zaskoczył mnie, jak najbardziej pozytywnie. Szukałam po prostu jakiejś fantasy… i padło na Bretta. Dużo się tego sprzedało, wracają po kolejne tomy.

Wieczorkiem sobie siadłam i zapomniałam o realnym świecie. Arlen jest bohaterem fascynującym. Już jako dziecko zaczyna się buntować przeciw zasadom. Nie chce się pogodzić, że nie ma innego wyjścia. Całym swoim życiem udowadnia, że można inaczej. A jak to w życiu, a szczególnie powieści bywa…. pojawi się jeden, znajdą się naśladowcy. W pierwszym tomie poznajemy nie tylko szczególne losy chłopca, ale również historie niezwykłej dziewczyny Leeshy oraz muzykalnego Rojka.

Czytaj dalej

Canavan inaczej

erapieciorgaERA PIĘCIORGA to najbardziej krytykowana trylogia Trudi Canavan. Cykl składa się z:

 • Kapłanka w bieli
 • Ostatnia z dzikich
 • Głos bogów

Większość wielbicieli tej pisarki zarzuca jej, że nudno, wręcz „flaki z olejem”, bez pomysłu.

W moim przypadku jest to moja ulubiona seria. Tak, to prawda akcja jest wolna, momentami rozpływa się, gdzieś w wydarzeniach, ale…. to jest właśnie proces odnajdywania się głównej bohaterki. Dziewczynka, a później kobieta dojrzewa, zaczyna dostrzegać pewne niuanse. Wybrana „znikąd”, obdarzona wielkimi mocami, powołana do wielkich czynów. Od samego początku uczono ją i pokazywano jej jedną stronę – jedną prawdę. Dopiero w trakcie wydarzeń poznaje wersję „tych złych”. Wówczas podejmuje swoją decyzję.

Świat jest opisany bardzo dokładnie, z oddaniem wszystkich niuansów. Autorka zbudowała go szczegółowo, wymyśliła nowe zaskakujące rasy, biorąc pod uwagę wszelkie ich potrzeby istnienia. Zaskakuje przenikliwością, kiedy stara się pokazać „prawdy” każdej ze stron. Co za tym idzie wskazuje pewne postawy wynikające z lęku, nie akceptacji, tych którzy nie wyglądają jak „ja”.

Trylogie: „Czarnego Maga” oraz „Zdrajcy”, to książki akcji. Czyta się je szybko, lekko, z pasją i pewną zachłannością. Natomiast „Era Pięciorga” to powolny proces przemian, trudny, momentami nudny, ale jak ważny w życiu każdego człowieka. Główna bohaterka Auraya ze sterowanej i kontrolowanej osoby stała się myślącym i samodzielnie podejmującym decyzję człowiekiem.

Bardzo gorąco polecam!


Seria:  Era Pięciorga

Tytuł:

 • Kapłanka w bieli
 • Ostatnia z dzikich
 • Głos bogów

Wydawca:  Galeria Książki

Oprawa:  miękka

Rok wydania:  2009, 2009, 2010

Źródło zdjęcia:  Galeria Książki

 

Magia, magia i jeszcze raz magia

gildiamagownowicjuszkawielkimistrz

Uwielbiam książki Trudi Canavan. Ma takie lekkie pióro i kiedy czytam jej opowieści mam wrażenie, jakby to było na prawdę. Nie odbieram ich jako coś wymyślonego. Moją przygodę z jej literaturą rozpoczęłam  Trylogią Czarnego Maga.

Wartka akcja, ciekawe pomysły, zaskakujące zakończenie, a wydawało mi się, że wszystko przewidziałam.

Jest to historia dziewczyny z nizin społecznych, która przechodzi bardzo długą i trudną drogę. Nie planowała jej, ale mimo wszystkim przeciwnościom losu, kiedy dano jej szanse skorzystała z niej i nie zmarnowała. Wystraszona obserwowałam jej ucieczkę przed Gildią Magów. Cieszyłam się, kiedy udawało jej się wymknąć. Współczułam, kiedy uczniowie nad nią się pastwili. Dopingowałam w trakcie poszukiwań schowków, czy metod magicznych w obronie przed agresorami.  Byłam przerażona, gdy odkryła tajemnice Wielkiego Mistrza. Podziwiałam za podjęcie tak trudnych decyzji, mimo że wszystkie poszlaki wskazywały, ze robi błąd.

To była rewelacyjna przygoda!

Świetna literatura dla każdego kto lubi dobrą fantasy!

Gorąco polecam!


 

Seria:  Trylogia Czarnego Maga

Tytuł:

 • Gildia Magów
 • Nowicjuszka
 • Wielki Mistrz

Autor:  Trudi Canavan

Wydawnictwo:  Galeria Książki

Rok wydania: 2007 i nowsze

Oprawa: miękka

Źródło zdjęć:  Galeria Książki

Na całe szczęście historia się nie zakończyła i powstała jeszcze Trylogia Zdrajcy, gdzie poznajemy między innymi  dalsze losy głównej bohaterki.

Czas na zwiad!

„Zwiadowcy” to seria książek dla dzieci 10+.

Na cykl składa się 12 tomów:

 1. Ruiny Gorlanu
 2. Płonący most
 3. Ziemia skuta lodem
 4. Bitwa o Skandię
 5. Czarnoksiężnik z Północy
 6. Oblężenie Macindaw
 7. Okup za Eraka
 8. Królowie Clonmelu
 9. Halt w niebezpieczeństwie
 10. Cesarz Nihon-Ja
 11. Zaginione historie
 12. Królewski zwiadowca
Czytaj dalej
Strona 1 z 212