Mężczyźni

mężczyźni którzy nienawidzą kobiet

 

Warto przypomnieć trylogię Millennium:

  • „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”
  • „Dziewczyna, która igrała z ogniem”
  • „Zamek z piasku, który runął”

 

Po prostu R E W E L A C J A!

Pierwszy tytuł to zamknięta historia.

Opowieść o poszukiwaniu zaginionej wiele lat wcześniej młodej dziewczyny. Aby ukryć prawdziwy cel, pewien dziennikarz z kłopotami, otrzymuje zlecenia napisania historii rodzinnej. W pewnym momencie, kiedy trop jest coraz wyraźniejszy, ale i też mu umyka dostaje kontakt do pewnej tajemniczej i „dziwnej” dziewczyny. Wtedy akcja nabiera tempa, a wyniki są zaskakujące.

Druga i trzecia część trylogii to już całkiem inna historia.

Tutaj mamy okazję poznać bliżej właśnie tą „dziwną” dziewczynę. Powoli zaczynamy rozumieć, dlaczego jest taka jaka jest. Jej trudne, wręcz tragiczne życie, pokazuje jak wiele jest w stanie znieść dziecko, ale też jak bardzo rzutuje to na jego dorosłe życie. Zaskakująca inteligencja i spryt pozwalają wyprowadzić niejednego w pole. Akcja w tym przypadku zawrotna, zaskakująca i przewrotna. Książka obnaża, na pozór  idealny, system opiekuńczy państwa szwedzkiego.

Co mnie zachwyciło?

Reporterski język. Chociaż nie lubię opisów oraz strasznych scen, tutaj autorowi to wybaczyłam, były potrzebne, aby oddać cały klimat. Podczas czytania ciągle byłam czujna, nie było ani chwili znudzenia.

Gorąco polecam!


Tytuł:

  • Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet
  • Dziewczyna, która igrała z ogniem
  • Zamek z piasku, który runął

Autor:  Stieg Larsson

Wydawnictwo:  Czarna owca

Oprawa:  miękka

Rok wydania:  od 2008 roku

Trylogia Millennium doczekała się ekranizacji.

Źródło zdjęcia:  Czarna Owca

 

 

 

 

Sapere Aude II

Długi weekend minął nie wiadomo kiedy. Miałam okazję przeczytać trzy nowe książki. Pierwsza była o miłości, druga o miłości, a trzecia o … miłości. A niech to, każda dotyczyła tego samego, a wrażenia całkiem inne. Jak wiele odmian jest tego uczucia, w jak różny sposób możemy je okazywać. Czasem dotyczy  ono tylko nas i naszych najbliższych. Innym razem jest to wielka miłość do bliźniego.  Pierwsze dwie opisałam w poniedziałek i wtorek. Teraz czas na trzecią, tę najtrudniejszą.

Doczekałam się kontynuacji historii Michaela van Horn.

Nie jestem rozczarowana. Myślałam, że po  pierwszej książce będzie trudno mnie czymś zaskoczyć, ale autorka jest mistrzynią komplikacji. Uratowali go – hurrra, nawet poskładali, jest nadzieja, ale nie wszyscy się z tego cieszą. Na całe szczęście Michael ma kochającego ojca i wiernych przyjaciół. Do tego ma okazję się przekonać, że jego azyle Sapere Aude są potrzebne, a ludzka wdzięczność nie ma granic. Jego zachowanie najpierw nas denerwuje, ponieważ od niego, właśnie od NIEGO, wymagamy więcej. A tu nagle w trakcie rekonwalescencji okazuje się zwykłym słabym człowiekiem, do tego użalającym się nad sobą. Dobrze, że to szybko mija, chociaż łatwo nie było. Udowadnia wówczas, że nawet będąc uwiązanym do szpitalnego łóżka potrafi nieźle namieszać.

Ze względów na objętość część druga została podzielona na dwa tomy. Tutaj znajdziesz informację od autorki dotyczącą Sapere Aude II

Niecierpliwię czekam na część drugą, tej części drugiej ;)


sapereaudeiiTytuł:  Sapere Aude II część 1

Autor:  Małgorzata Sambor-Cao

Wydawca:  Agencja Wydawniczo-Reklamowa Małgorzata Sambor-Cao

Oprawa: miękka

Rok wydania: 2014

ISBN:  978-83-938012-1-3

 

 

 

 

Źródło zdjęcia  Sapere Aude II okładka